Brněnští středoškoláci míří mezi obory budoucnosti s podporou JCMM

Pod záštitou JCMM vstoupil do Středoškolské oborné činnosti Zdeněk Pezlar v loňském i letošním roce, když uspěl na celonárodní úrovni. Student Gymnázia Brno, třída Kapitána Jaroše navíc zabodoval v soutěži Česká hlavička. Věnoval se tématu Isogenie v kryptografii pod odborným vedením školitele Vojtěcha Suchánka z Katedry počítačových systémů a komunikací Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.

„Účelem mého projektu bylo napsat první český úvod do studia isogenií eliptických křivek vhodný pro čtenáře, který s tématem nemá předchozí zkušenosti. Později v práci jsem se jim věnoval na mnohem vyšší úrovni. Studoval jsem užití isogenií v praxi – primárně v kryptografii. V tomto ohledu jsem důkladně vysvětlil princip, chod a bezpečnost dvou prospektivních šifrovacích výměn. Ty jsem naprogramoval, aby si práci s nimi mohl čtenář vyzkoušet, přičemž poskytuji vůbec první implementaci protokolu SITH,“ vysvětluje Zdeněk Pezlar svoji práci v letošním ročníku České hlavičky v kategorii UNIVERSUM, „Člověk a exaktní vědy“.

Pezlar se připojuje k dalším úspěšným jihomoravským studentům, kteří prochází některým z projektů JCMM zaměřených na nadané studenty středních škol nebo univerzit.

Podle zdroje z Masarykovy univerzity jde o málo probádané téma a práce Zdeňka Pezlara převyšuje i většinu diplomových prací studentů starších, než je Zdeněk. „Jde o obor proslulý svou náročností, v němž se pohybuje jen málo lidí. Opravdu hodně komplikovaná teorie, které málokdo rozumí. Zdeněk ji chtěl posunout dál, implementovat, což se mu prostřednictvím kryptografie povedlo,“ shrnuje školitel Vojtěch Suchánek.

 „V letošním roce jihomoravští středoškoláci o sobě dali vědět hned v několika kategoriích. Za zmínku stojí vedle Zdeňka Pezlara například i Martin Kaleta s výzkumem věnovaným medicíně, kterého JCMM také úspěšně provází jeho soutěžními úspěchy,” zmínila Alena Hynková, která komunikuje se všemi jihomoravskými školiteli, kteří jen v uplynulém roce podpořili téměř 80 studentů na cestě k úspěšnému umístění v SOČ.

„Zaměřujeme se na projekty na podporu nadaných na několika úrovních. Pracujeme už s dětmi na základní a střední škole, například identifikací nadaných žáků. Věnujeme se projektům, kdy vynikají úspěšní studenti brněnských univerzit s jediným cílem, podpořit je ve studiu, aby dokázali protlačit vědecká témata na světovou úroveň. Brno a jižní Morava se tak díky nim dostává do povědomí,“ uvedl Miloš Šifalda, ředitel JCMM, z. s. p. o.

 

Středoškolská odborná činnost (SOČ) je soutěž středoškoláků v řešení problémů v jednom z 18 vědních oborů. Soutěžící prezentují svá řešení formou prezentací během soutěžních přehlídek. Nejúspěšnější řešitelé reprezentují ČR na obdobných soutěžích na mezinárodní úrovni.

Zkušenosti nabyté díky SOČ a T-exkurzím mohou středoškolákům pomoci v rozhodování, jakou vysokou školu a jaký obor si vyberou pro vysokoškolské studium.

Veronika Hollerová
PR, marketing, média
JCMM, z. s. p. o.
Pracoviště Česká 11, Brno
T +420 777 908 294 E veronika.hollerova@jcmm.cz
www.jcmm.cz