Podpora SOČ více na SOCKARI.CZ
Středoškolská odborná činnost je soutěž středoškoláků v řešení problémů v jednom z 18 vědních oborů. Soutěž probíhá formou prezentací na soutěžních přehlídkách. Nejúspěšnější řešitelé často reprezentují ČR na obdobných mezinárodních soutěžích.
JCMM pomáhá studentům jihomoravských středních škol a jejich školitelům k tomu, aby v SOČ se zaměřením na přírodovědné a technické obory dosáhli skvělých výsledků. A to se úspěšně daří.
JCMM ve spolupráci s vysokými školami, ústavy Akademie věd ČR a firmami nabízí témata prací SOČ a zároveň poskytuje finanční podporu těchto prací. Studenti SŠ z Jihomoravského kraje si každoročně v březnu a dubnu vybírají témata, která pak v období července až února řeší na pracovištích svých školitelů. Výstupem jejich bádání je sepsaná práce SOČ a účast v soutěži.
Co znamená být řešitelem KROK ZA KROKEM
FAQ
Motivační dopis napište společně. Podává se jeden na každé téma SOČ, a jelikož se hlásíte k řešení dohromady, tak i před školitelem budete vystupovat jako jeden celek.
Přihláška pro témata je stejná. Rozdělení je pouze kvůli snazší distribuci témat mezi studenty. Když u obou témat, na která se přihlásíš, vyberou školitelé mezi ostatními studenty právě tebe jako nejlepšího (nebo se přihlásíš pouze ty), budeme mít jasný signál, o které téma máš větší zájem. Nebudeme tě tak "nutit" řešit téma, které je pro tebe méně zajímavé. Znevýhodnění oproti dalším studentům přihlášeným ke stejnému tématu není.
Kategorie 1 v znamená, že téma už má svého řešitele.
Kategorie 2 znamená, že se k tématu můžeš hlásit.
Kategorie 3 znamená, že máš zkontaktovat školitele sám rovnou, mimo cestu skrz JCMM. Nebudeš tedy zařazen do programu Podpora SOČ.
Ideální je pokud jsou dvojice nebo klidně i více studentů z jedné školy. Potom se nemusí řešit, kdo je hlavním řešitelem a kdo je spoluřešitel, pak vystupují jako jeden celek. Pokud jsou řešitelé z jiných škol, musí se domluvit, kdo je hlavním řešitelem a kdo spoluřešitel. SOČka se pak obhájí na škole hlavního řešitele.
Zeptejte se u vás na škole školního koordinátora SOČ, kdy škola vyhlásí školní kolo SOČ bývá to zpravidla v průběhu měsíce ledna a února. Školní kolo si každá škola vyhlašuje sama a proto není možné přesně říct, kdy to bude u vás na škole.
Nezbytnou součástí přihlášky ke zvolenému tématu SOČ je motivační dopis a doporučení třídního učitele.
Motivační dopis přikládá student při registraci k tématu, které ho zajímá a které si vybral jako jednu ze dvou možných voleb. (1 student se může přihlásit max. ke 2 tématům). Motivační dopis přiloží ke každému zvolenému tématu zvlášť.
Doporučení třídního učitele posílá za každé přihlášené téma na e-mail projektového manažera třídní učitel popřípadě koordinátor SOČ na škole.
Pokud se student příhlásí ke dvěma tématům, může jeho třídní učitel uvést obě témata na jeden formulář. Podmínkou ale je, že se jedná o témata ze stejného oboru. Pokud si student vybere každé téma z jiného oboru, je potřeba, aby třídní učitel vyplnit formuláře dva.
Na jednom formuláři doporučení třídního učitele může být uveden pouze jeden student. Z formuláře by pak nebylo patrné, který student se přihlásil ke kterému tématu. Taktéž by jednotlivá přihlášená témata byla z různých oborů. Z tohoto důvodu je potřeba, aby třídní učitel vyplnil za každého přihlášeného studenta samostatný formulář.
Pokud je student se školitelem domluven (jedná se o kategorii 1 - školitel zná svého studenta), nebo již motivační dopis zaslal školiteli dříve nebo předal při osobním setkání a školitel motivační dopis už nevyžaduje, není nutné do systému motivační dopis nahrávat.
Ve dnech 4. 3.‒ 23. 3. 2020 se můžete přihlásit k nově vyhlášeným tématům SOČ. Každý z vás si může přihlásit 2 témata, z nichž jedno si určí jako prioritní.
Nepodařilo se vám najít školitele v prvním kole? Registrace k tématům od 15. 4. 2020 - 30. 4. 2020
Pod vedením zkušených odborníků budete na zvolených tématech pracovat v období od září 2020 do března 2021. Dokončenou práci lze přihlásit do soutěže SOČ.
Předpokladem účasti studenta v SOČ je :
Před podáním přihlášky doporučujeme pečlivě si prostudovat pravidla, harmonogram programu a web www. sockari.cz. Odpovědi na případné dotazy získáte na FAQ nebo se s důvěrou můžete obrátit na administrátorku programu, která vám ráda poradí na tel. č. 724 206 697, příp. na e-mailu: alena.hynkova@jcmm.cz.
Rozhodli jste se některému z vypsaných témat skutečně zodpovědně věnovat.
Návod při problémech s registrací pro nové žadatele
Návod pro zaregistrované uživatele (IS JCMM pro zaregistrované uživatele je aktivní)ProManager
Návod k vložení motivačního dopisu k tématu ‒ klik na hnědý rámeček → vložení MD v levém spodním řádku
Projektu SOČ dotovaného Jihomoravským krajem se mohou účastnit pouze studenti studující na jihomoravských středních školách.
Své téma do příslušné katagorie zařadí školitel při jeho vypisování.
Kategorie 1: Školitel může získat finanční podporu. Školitel je již s řešitelem domluvený. Pokud jím nejsi ty, k práci se nehlas.
Kategorie 2: Školitel může získat finanční podporu. Školitel vypíše téma a hledá pro něj řešitele.
Kategorie 3: Bez finanční podpory. Téma je zveřejněno, další spolupráce je čistě na dohodě řešitele a školitele mimo JCMM.
Studenti mohou použít námi připravenou šablonu pro sazbu SOČ:
Odborná práce SOČ musí bý nahrána na web www.soc.cz (https://www.soc.cz/prihlaska) Přihláška má tři části. Části A a B jsou určené pro autora/y práce, Část C je určena pro organizátory SOČ. V přihlášce je uvedena podrobná nápověda.
Přihlášku můžete vyplňovat postupně, přecházet z části A do části B a před finálním odesláním se k ní na základě přiděleného hesla opakovaně vracet. Po zkontrolování a finálním odeslání přihlášky máte ještě tzv. ochrannou lhůtu, která činí 10 dnů. V této době se ještě můžete k přihlášce vrátit a vyměnit práci, případně přílohy, změnu dalších údajů v přihlášce může provést jen garant příslušného postupového kola. Po uplynutí ochranné lhůty může opravit přihlášku a vyměnit práci a přílohu garant příslušného postupového kola. Případně se obraťte na správce databáze (e-mail: miroslava.fatkova@npi.cz, jana.sevcova@npi.cz, mobil 733 125 984, 603 860 963). Při požadování změn je třeba zadat referenční kód vaší přihlášky, který se vám automaticky při vyplňování elektronické přihlášky vypíše.
Školní garant pak přihlásí postupující práce do krajského kola na http://www.chces-soutezit.cz.
Povinnou součástí přihlášky je odkaz na video s prezentací práce. Postupujte podle následujícího návodu:
JCMM ve spolupráci s Court of Moravia pro vás připravila návod jak vytvořit prezentaci tak, aby zaujala.
Jak vytvořit úspěšně prezentaci
Další informace můžete zjistit na webu www.sockari.cz nebo www.soc.cz
Příprava na mezinárodní soutěže: https://www.soc.cz/soc-krok-za-krokem/#Priprava_na_zahranicni_soutez
https://talentovani.cz/souteze/stredoskolska-odborna-cinnost
Telefon: 724 206 697
E-mail: alena.hynkova@jcmm.cz
Podpora projektů SOČ; Program podpory nadaných studentů v JMK
Telefon: 602 738 912
E-mail: krivankova@ibp.cz
Biofyzikální ústav AV ČR, V. V. I.
Telefon: 730952707
E-mail: dvorackova@iach.cz
Ústav analytické chemie AV ČR,v. v. i.
Telefon: 738 653 159
E-mail: magda.popelova@fnusa.cz
FNUSA-ICRC
Telefon: 774 683 672
E-mail: j.drimaj@gmail.com
MENDELOVA UNIVERZITA V BRNĚ
Telefon: 778 490 181
E-mail: kralovan@vutbr.cz
Vysoké učení technické v Brně
Telefon: 777 165 532
E-mail: robotarna@helceletka.cz
ROBOTÁRNA – DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE BRNO, HELCELETOVA
Telefon: 541 562 015
E-mail: masovah@vfu.cz
VETERINÁRNÍ A FARMACEUTICKÁ UNIVERZITA V BRNĚ
Telefon: 541514518
E-mail: fplesinger@isibrno.cz
Ústav přístrojové techniky AV ČR
Telefon: 776649401
E-mail: ondrej.zobac@gmail.com
Ústav fyziky materiálů AV ČR, v.v.i.
Telefon: 778884287
E-mail: mikulova@rect.muni.cz
Masarykova univerzita