Brno Ph.D. Talent

Matea Brezak

Decoding ERK signalling patterns underlying physiological and cancerous cell behaviour

Školitel: Zuzana Koledova

Instituce: Masaryk University, Faculty of Medicine

Obor: Biomedical Sciences

 

O projektu

Pro vývoj nových léčebných postupů u pacientek s karcinomem prsu je nezbytné pochopit základní buněčné mechanismy, stojící za vývojem mléčné žlázy a změny při nádorovém onemocnění. ERK je hlavním signalizačním uzlem spojené s různým chováním buněk v normálním vývoji a při rakovině. Ve výzkumu budu používat pokročilé biosenzorové systémy, 3D organoidní kultury, nejmodernější zobrazovací a molekulárně biologické techniky ke zkoumání ERK spojených s vývojem prsu a iniciací a progresí rakoviny.

 

Proč dělám vědu?

Při práci ve vědě nejsou dva dny stejné. Jednou jste v laboratoři a pracujete s myšmi nebo buněčnými kulturami, jindy sedíte u mikroskopu a vytváříte úžasné snímky nebo analyzujete data a píšete vědecké rukopisy na počítači. Vyžaduje to nepřeberné množství dovedností, které můžete rozvíjet každý den. Je to neustálé učení a rozmanitost.

 

Proč mám rád/a Brno

Brno je velké i malé město v jednom. Je tu spousta míst, která můžete navštívit, lidí, které můžete potkat, a věcí, které můžete vyzkoušet. Ale co je nejdůležitější, je to nejpřátelštější místo pro psy, takže svého chlupatého kamaráda mohu vzít téměř kamkoli s sebou.