15. 12. 2021, 8:30 - 14:00
přidat do kalendáře
- nezadáno -
zdarma
602 602 054
nejvíce ocení
studenti
exkurze

Miniorgány z laboratoře

Technologie miniorgánů umožňuje pěstování zmenšených napodobenin skutečných orgánů - organoidů - v laboratoři.

Organoidy se podobají skutečným orgánům nejen svým vzhledem, ale i buněčným složením i funkcemi. Proto tato technologie právem přinesla revoluci ve výzkumu vývoje orgánů, jejich funkce a chorob. V naší laboratoři pěstujeme miniorgány například plic nebo mléčné žlázy.

Během exkurze budete mít možnost seznámit se s různými typy miniorgánů a postupy, kterými tyto miniorgány pěstujeme a analyzujeme, včetně toho, co jsou to kmenové buňky a jak z nich vznikají orgány. Budete mít možnost odebrat tkáně z laboratorních myší a zpracovat je pro tvorbu miniorgánů, podíváte se na rostoucí miniorgány v mikroskopu a naučíte se je analyzovat pomocí imunobarvení. 

Mgr. Zuzana Koledová, Ph.D. 

Na Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty MU se věnuje výzkumu procesů, jak vznikají orgány, jak buňky mezi sebou komunikují, a proč vznikají nádory. Především se specializuje na výzkum mléčné žlázy - prsu, ale také plic, slzní žlázy nebo jiných větvených orgánů. Tyto orgány studuje jak v myších, tak i na vzorkách od pacientů, a s využitím technologie miniorgánů. Ráda pracuje s mladými talenty (SOČ), které mají zájem o biologii a baví ji přibližovat výsledky výzkumu širší veřejnosti. 

Chcete vědět více o našem výzkumu nebo se dozvědět aktuality z naší laboratoře? Sledujte: https://www2.med.muni.cz/histology/zuzana-koledova/

Pomocní lektoři: Mgr. Denisa Belisová a Jakub Sumbal

 

Jsi středoškolák a zajímá tě věda a výzkum? Chystáš se na vysokou a chceš "ochutnávku" svého vybraného oboru? Přihlaš se na T-exkurzi. 

Jak se přihlásit, další témata a termíny jednotlivých exkurzí.