Co nového v klubu Radioelektronika?

Hned z prvního setkání 20. 2. 2024 si každý účastník odnesl vlastnoručně vyrobený funkční napájecí zdroj, který se dá použít třeba v autě pro nabíjení mobilního telefonu … pokud se nám doma povede k destičce připájet správné konektory :-)

Toto se povedlo díky pochopení významu a principu funkce napájecích zdrojů v elektronických systémech z krátké úvodní přednášky. Takové zdroje najdeme vlastně všude, třeba v mobilním telefonu nebo notebooku. Jejich návrh není úplně jednoduchý, ale dnes již existují interaktivní programy, které nám tuto práci hodně usnadní. A hlavně bylo potřeba se naučit přesně pájet a osadit součástky … což se podařilo vše. Těm nejzručnějším osazené destičky fungovaly hned při prvním zapnutí.

Osazování součástek je jemná práce, která je dnes potřebná při opravách nebo konstrukci prototypových desek, ale pro sériovou výrobu ji už necháváme na strojích, které to zvládnou rychleji, levněji a (přiznejme si) také o něco spolehlivěji.

V klubu je ještě 1 volné místo a je možné se přihlásit zde. Příště nás čekají laserové komunikace. Sraz 5. 3. 2024 opět na Technické 12 v Brně.