3. 12. 2021, 12:00
přidat do kalendáře
Přírodovědecká fakulta MU
zdarma
602 602 054
nejvíce ocení
studenti
exkurze

Co vám ve škole neřekli o krevních skupinách

O krevních skupinách A, B, AB a 0 jsi již určitě slyšel(a), možná svou krevní skupinu dokonce znáš. Tento systém krevních skupin, označovaný jako AB0,  je nejznámější z téměř 40  lidských systémů krevních skupin, které byly doposud identifikovány. Jeho znalosti využíváme v mnoha biologických i medicínských oborech. Určení krevní skupiny je důležité při transfúzích krve, umožňuje identifikovat jedince a zúžit tak okruh podezřelých, napomáhá řešení sporů o otcovství a objasňování příbuzenských vztahů, je významné při studiu migrace lidských populací v historii a mnoho jiného.

Danou krevní skupinu můžeme samozřejmě stanovit z kapky krve. Antigeny podmiňující danou krevní skupinu jsou ale rozšířené po celém těle. To nám umožňuje určit  krevní skupinu jedince  např. ze slin, nehtů, kůže nebo z  kostí. Například v případě kostí je dokonce možné stanovit krevní skupinu i stovky let po smrti jedince! Taková vyšetření je možno realizovat s využitím tzv. sérologických metod. Na naší T-exkurzi na oddělení fyziologie a imunologie živočichů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Tě s nimi rádi seznámíme. 

RNDr. Hana Nejezchlebová, Ph.D.

Na Masarykově univerzitě pracuje na pozici lektorky a manažerky pro transfer technologií. Jako lektorka se věnuje zejména tématům histologie a organologie, embryologie  a patogenů přenášených klíšťaty. Svoje zkušenosti z výuky na vysoké škole zúročuje při externí spolupráci na Gymnáziu v Rájci-Jestřebí.

"Práce pedagoga mě opravdu BAVÍ, mým „velkým tématem“ je i propojení vědy s praxí."

 

Jsi středoškolák a zajímá tě věda a výzkum? Chystáš se na vysokou a chceš "ochutnávku" svého vybraného oboru? Přihlaš se na T-exkurzi. 

Jak se přihlásit, další témata a termíny jednotlivých exkurzí.