Brněnští vědci se věnují vývoji speciálních nanopolymerů

Ze 130 přihlášek do programu Brno Ph.D. Talent 2020 bylo vybráno 25 studentů prvních ročníků doktorských programů brněnských univerzit. Jednou z nich je i Daniela Rubanová. Společně s vědeckým týmem se podílí na vývoji léčiv.

Léčba revmatoidní artritidy by mohla být v budoucnu snazší díky brněnským vědcům. Odborníci z Biofyzikálního ústavu Akademie věd aktuálně testují několik látek, kterými by chtěli vylepšit vlastnosti běžně používaných léčiv. Hlavní výhodou nových léků má být jejich přesnost. Zaměřili se přitom na vývoj speciálních nanopolymerů. Díky nim by se léčiva mohla dostávat přímo do místa zánětu a nerozkládala by se už v okolních tkáních, jako tomu bylo doposud. Účinky nové terapie testuje v laboratoři studentka Masarykovy univerzity Daniela Rubanová. Její práci ocenilo letos i město Brno v soutěži Brno Ph.D. talent.

Pracujete na zajímavém projektu a rádi byste jej představili veřejnosti? Jaké projekty mohou v Brno Ph.D. Talent uspět? Aby měl váš projekt šanci na úspěch, doporučujeme zodpovědět si následující otázky:

Stipendium v Brno Ph.D. Talent získá 20 nejlepších, kteří přesvědčí nestranné odborníky o výjimečnosti svých dosavadních výsledků a kvalitách navrženého vědeckého projektu.