Kvůli Covidu se nekoná Festival vzdělávání.

Letošní Festival vzdělávání, který se měl uskutečnit 3. a 4. prosince 2021 na brněnském výstavišti, se vlivem vývoje epidemické situace podruhé po sobě uskuteční pouze v omezeném režimu v online prostředí. Po oba dva dny ale budou deváťákům k dispozici online kariéroví poradci z JCMM a úřadů práce.

Součástí Festivalu vzdělávání měla být poradenská zóna, v níž by kariéroví poradci pomáhali žákům a rodičům s výběrem střední školy. I tato služba, o kterou byl mezi žáky a jejich rodiči v minulých ročnících velký zájem, se přesouvá do online prostředí. 

„Ve dnech konání festivalu si žáci mohou zarezervovat termín meetingu prostřednictvím online chatu na webu www.vyberskoly.cz. Operátoři jim navrhnou termín dvacetiminutové schůzky s kariérovým poradcem, která se poté uskuteční přes Google Meet,“ vysvětlila koordinátorka Martina Milotová z organizace JCMM, která službu zajišťuje. Podle ní se nikdo nemusí bát, že by se na něj nedostalo. „I kdybychom kapacity v rámci festivalu vyčerpali, naši kariéroví poradci jsou připravení poskytovat konzultace a chatovat s klienty i mimo festivalové dny. Podrobnosti se zájemci dozvědí také na webu www.vyberskoly.cz.“

„Konání Festivalu vzdělávání jsme s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci vyhodnotili jako značně rizikovou akci. Návštěvnost bývá přes 10 tisíc lidí, šířili bychom tak nákazu do škol a ohrozili i pedagogy. Jsem rád, že prostřednictvím online konzultací zůstane zachováno kariérové poradenství, protože většina žáků při výběru školy tápe. Také připravený doprovodný program budeme propagovat v online prostředí,“ řekl náměstek hejtmana pro vzdělávání Jiří Nantl.

Jihomoravský kraj se snažil už loni žákům a jejich rodičům situaci usnadnit a vyvinul webovou aplikaci Výběr školy, kterou spustil na adrese www.vyberskoly.cz . Ta jim pomáhá najít tu správnou školu nebo s ní komunikovat. Je funkční i v prohlížečích mobilních telefonů.

„Díky ní si budoucí středoškoláci mohou velmi jednoduše vyhledat všechny střední školy v Jihomoravském kraji včetně soukromých a vytřídit podle mnoha kritérií. U každé školy získají i ověřená víceletá statistická data o skutečném počtu uchazečů, takže si mohou lépe odhadnout svoje šance na přijetí. Školy do databáze umístily řadu doplňujících informací a rodiče tak mohou díky porovnávací tabulce rychle posoudit, v čem je konkrétní škola v daném oboru studia jiná než ostatní,“ doplnil Hynek Nespěšný, vedoucí odboru školství KrÚ JMK.

zdroj JMK