Sibu Simon

Sibu Simon

Projekt: Multidisciplinární přístup k výzkumu strigolaktonů s cílem zabránit napadení plodin parazitickou Striga sp.

Hostiteslká instituce: CEITEC, Masarykova univerzita
Země původu: Indie

TÉMA MÉHO VÝZKUMU:

Pracuji s relativně nově identifikovanými rostlinnými hormony strigolaktony (SLs). Vedle svých hormonálních vlastností podporují současně přínosnou symbiózu mezi rostlinami a arbusculárními mykorhizními houbami. Působí však také současně jako stimulant klíčení pro parazitické rostlinné druhy Striga, které způsobují výrazné ztráty úrody v afrických regionech.

PROČ JSEM SI TÉMA ZVOLIL:

Je řada důvodů, proč pracuji na tomto tématu. V první řadě to, že je to nový rostlinný hormon a je potřeba prozkoumat ještě řadu věcí, abychom mohli charakterizovat jeho hormonální vlastnosti. Dalším důvod je ten, že znalosti získané tímto výzkumem mohou mít význam v zemědělství v oblasti úrody díky symbiotickému potenciálu s houbami AM a výsledky mohou být také využity k nalezení řešení, jak se zbavit zamoření Strigou.

VYUŽITÍ VÝSLEDKŮ V PRAXI:

Možným přímým uplatněním výzkumu bude řešení zamoření Strigou. Část mého výzkumu se zaměřuje na vývoj obdoby strigolaktonu, která by mohla být využita jako sebevražedný stimulant klíčení pro rostlinné parazity semen Striga, což by přispělo k omezení zásoby Striga semen v půdě. 

PROČ JSEM SI VYBRAL SOMOPRO:

SoMoPro je dobře navržený program, který nabízí velmi dobrou administrativní a finanční podporu. Je to pro mě skvělá příležitost přijet a zůstat v této krásné zemi. Pro svou kariéru považuji tento program za ideální období k tomu, abych se mohl stát nezávislým vědcem a současně oceňuji flexibilitu nabízenou programem.

Více o projektu si můžete přečíst ZDE.