30. 4. 2024, 15:00 - 17:30
Pro přihlášení pokračujte na web jsmenadani.cz
přidat do kalendáře
JCMM, Science klub, 2. patro
zdarma
724919622
nejvíce ocení
pedagogové SŠ
přednáška

Jan Hábl: Škola jako "dílna lidskosti"

Škola jako „dílna lidskosti“

Od první do deváté třídy stráví děti ve škole zhruba 8000 hodin. To je luxusní časová dotace, ohromná investice.

 

Co od toho čekáme?

Co se má s dítětem během tohoto ohromného množství hodin stát?

Co má dítě získat?

Co potřebuje pro život v 21. století?

A co potřebuje společnost?

Co je to podstatné, to naprosto zásadní?

A co méně podstatné?

 

J. A. Komenský měl před 350 lety jasno: charakter.

Škola má být "dílnou lidskosti", kde se člověk učí být nejprve člověkem dobrého charakteru. Získá-li k tomu navíc i znalosti a dovednosti užitečné pro život, jen dobře, ale podstatný je charakter.

Proč právě charakter? A také, jak se výchovně formuje? Jak se učí? Je vůbec učitelný?

Odpovědi na tyto otázky budou předmětem talku.

 

Prof. PhDr. Jan Hábl, Ph.D. je manžel, otec, pedagog a komeniolog. Po studiích filozo­fie výchovy při University of Wales působil jako učitel angličtiny, věnoval se výzkumu v Komenského institutu v Praze, přednášel na univerzitách v Hradci Králové a v Ústí nad Labem v oborech na rozhraní pedagogiky, antropologie, etiky a historie vzdělá­vání. Je autorem titulů odborných i krásných, např. Labyrint upgrade. Jinotajný román (nejen) pro děti (2015), Na charakteru záleží, problém učitelnosti dobra (2020), I když se nikdo nedívá, fundamentální otázky etického vychovatelství (nakl. P. Mervart 2015), Aby člověk neupadal v nečlověka (nakl. P. Mervart 2015), Učit (se) příběhem. (Host 2013), On being human(e) (Wipf&Stock 2017).

 

Přednáška s diskusí je určena pro pedagogy středních škol, kteří mají zájem dozvědět se víc o tom, jak smysluplně vzdělávat nadané a talentované studenty.
Kontakt v případě dotazů: jana.vitulova@jcmm.cz.
 
 

REGISTRACE: prostřednictvím webu jsmenadani.cz - registrace/přihlášení vpravo nahoře. Po registraci (nebo přihlášení do vašeho již existujícího účtu) přejděte na webu do sekce Jsme škola - Přednášky a vyberte a přihlašte se na seminář dle vašeho zájmu. 

 

 

Aktivita je realizována a financována v rámci projektu „Implementace DZ JMK“ v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, který je financován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a Jihomoravským krajem.