Projekt T-Exkurze

Matematika na vlastní kůži

Instituce: Masarykova univerzita
Fakulta/ústav: Prirodovedecka fakulta
Další údaje o pracovišti: Ústav matematiky a statistiky
Lektoři: doc. Mgr. Petr Zemánek, Ph.D. , Mgr. David Kruml, Ph.D. , RNDr. Lenka Přibylová, Ph.D.

Popis:

Baví Tě matematika? Chceš ji zažít na vlastní kůži a vyzkoušet si práci matematika? Pokud ano, tak čti dál. Ve 3 blocích společně hravou formou nakoukneme do několika oblastí matematiky a ukážeme Ti, co díky matematice víme a umíme (nebo taky ne). Ale neboj, nebudeme Tě učit žádné vzorečky. Tak totiž práce matematika nevypadá.

V prvním bloku navštíme EulerLagrangii -- bájnou zemi, ve které je vše v dokonalé rovnováze. Zde na nás jako na správné matematiky nebudou čekat žádné nevyřešené rovnice, ale různé každodenní problémy (plánování jídelníčku pro nás či armádu, přistání na Měsíci nebo urychlení cesty z Brna do Prahy), jejichž řešení se pokusíme s pomocí intuice a zdravého rozumu najít. Trefíme se? Nebo ne? To uvidíme až do toho zapojíme matematiku. Ukážeme si také, co to má společného třeba se sudoku nebo proč má řešení rovnice P=NP hodnotu jednoho milionu dolarů.

Poté nakoukneme matematickýma očima do přírody. Objevíme Fibonacciho posloupnost a zlatý řez, který si společně s různými odmocninami zkusíme spočítat bez kalkulačky. A co fraktály? Víš, co to je? Těch je příroda plná a my je prozkoumáme v počítačové učebně.

Nakonec zjistíme, co mají společného poker, penaltový kop a podrazáctví mezi kumpány. Výsledky a cíle mohou být různé, ale v takovýchto úlohách řešíme konflikt několika jedinců, kterým říkáme hráči. Budeš si moci vyzkoušet, jak dobrý hráč jsi a jak si můžeš pomoci matematikou k lepším výsledkům.