Přehled škol i kariérní poradenství. Web poradí žákům z Ukrajiny

Komplexní nabídku služeb, které pomohou ukrajinským žákům hlásícím se na střední školy, připravuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu (JCMM). Najdou ji na webu www.vyberskoly.cz  a jeho podstránce www.vyberskoly.cz/ua .

Stránky poskytnou lidem z Ukrajiny důležité informace v ukrajinštině potřebné k tomu, aby se žáci a jejich rodiče přicházející do nového prostředí rychle zorientovali a zároveň se seznámili se službami kariérního poradenství. Celá nabídka tam bude přístupná od středy 20. dubna 2022.

Na už existujícím webu najdou zájemci například přehled středních škol na jihu Moravy s kontaktními osobami pro zájemce o studium, schéma českého vzdělávacího systému, podrobnosti k nutným procesům před i během studia a taky veškeré potřebné kontakty. Důležitou součástí bude i nabídka služeb kariérních poradců, a to nejen formou osobních konzultací, ale i prostřednictvím informačních webinářů zaměřených na možnosti studia na středních školách.

„Cílem těchto aktivit je umožnit ukrajinským žákům nastartovat svoji novou budoucnost v naší zemi a zvýšit tak jejich šance na dobrou kariéru i v podmínkách, do kterých je dostala ruská agrese. Snažíme se jim jejich začátky v novém prostředí co nejvíce usnadnit. Věřím, že k tomu výrazně přispěje, když najdou všechno podstatné uceleně a srozumitelně na jednom sdíleném místě,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Jiří Nantl.

Tato pomoc naváže na jazykové kurzy pro středoškoláky, které již JCMM poskytuje prostřednictvím svých lektorů z nyní vynuceně uzavřených zahraničních českých center. „Naše organizace mimo jiné dlouhodobě provozuje česká centra v zahraničí, jedním z nich je i České centrum na Charkovské univerzitě O. M. Beketova. Současně máme rozsáhlé zkušenosti v oblasti služeb kariérového rozvoje a dlouhodobě spolupracujeme se školami v regionu. Proto nám přišlo přirozené ve spolupráci s našimi partnery rozšířit spektrum služeb, které již poskytujeme, o tuto aktuálně potřebnou pomoc,“ řekl ředitel JCMM Miloš Šifalda.

 „Je pro nás zásadní, aby příchozí z Ukrajiny našli v našem kraji nový domov, bez ohledu na to, jak dlouho tu s námi budou. Vedle práce a bydlení je nutné pomoci se vzděláním a jazykovým vybavením pro ukrajinské děti, a právě do této oblasti míří oznámený program JCMM i setrvalá pomoc Centra pro cizince a našeho odboru školství,” podotkl radní pro vědu, výzkum, inovace a IT Jiří Hlavenka.