JCMM zahájilo výuku češtiny pro Ukrajince

Přímo v centru Brna, třikrát v týdnu a bezplatně – i tak se nyní mohou vzdělávat ukrajinští středoškoláci v českém jazyce. Do pomoci studentům z Ukrajiny se zapojilo JCMM ve spolupráci s Centrem pro cizince JMK. Cílem je mladým lidem usnadnit adaptaci v novém prostředí. Ve svých prostorách JCMM nyní poskytuje zázemí pro dvě desítky ukrajinských chlapců a děvčat ve věku 15 až 18 let, kteří mají zájem o výuku českého jazyka a současně se chtějí dozvědět více o české kultuře, zvyklostech nebo historii. 

Jazykové kurzy probíhají třikrát do týdne a mají podobu standardní výuky. Jejich vedením byli pověření lektoři, kteří s JCMM spolupracují dlouhodobě, a to v rámci zahraničních lektorátů, při tzv. Českých centrech JCMM.

“Přišlo nám to jako velmi dobrý nápad, zapojit zkušené lektory, kteří vládnou jak ruštinou, tak češtinou, do výuky studentů z Ukrajiny. Mají předchozí zkušenosti kulturní, což je v této nelehké situaci pro příchozí studenty velkou podporou. A projevili sami zájem pomáhat v situaci, která jim nadále neumožňuje vykonávat pedagogickou profesi přímo v místě působení na našich lektorátech,” vysvětlila důvody zahájení přímého vzdělávání studentů v prostorách JCMM manažerka programů pro zahraniční studenty Iveta Kumstátová.

“JCMM v současné době nejen poskytuje prostory pro výuku češtiny a zkušenosti a ochotu lektorů. Své služby naše organizace poskytla také v rámci pomoci přímo na brněnském výstavišti nebo nabídkou tlumočení pro Centrum pro cizince JMK v prvních dnech válečného konfliktu,” vyjádřil Miloš Šifalda, ředitel JCMM, a dodává, že situaci na Ukrajině všichni v organizaci sledovali od prvních dnů velmi bedlivě právě proto, že jeden z lektorů v té době uvízl v bombardovaném Charkově. V těchto dnes už je v bezpečí a je právě jedním z těch, kteří budou zapojeni do vzdělávání ukrajinských studentů v rámci jazykových kurzů v prostorách JCMM.

“V Charkově jsem učil univerzitní studenty a stále pokračujeme ve výuce online. Předpokládám, že středoškolští studenti budou mít stejnou snahu naučit se česky. Již jsme opatřili potřebné učebnice a prostor pro výuku,“ potvrdil lektor češtiny Martin Horn, který zkušenosti s výukou ukrajinských studentů sbíral díky spolupráci s JCMM od září roku 2018, kdy spustilo provoz Centrum českého jazyka na Univerzitě O.M. Beketova v Charkově na Ukrajině.

 

Veronika Hollerová, PR, marketing, média; T: 777 908 294, veronika.hollerova@jcmm.cz

Iveta Kumstátová, manažerka programu; T: 725 745 596, iveta.kumstatova@jcmm.cz