Mezinárodní odborná konference EduSTEM

Inspiruje učitele, jak naučit děti tvořit

Když se ohlédnete a vzpomenete si na své dětství, vzpomenete si na ty okamžiky, kdy vám to secvaklo a vy jste konečně něco pochopili? Nebo ten moment, kdy se vám poprvé podařilo přeříznout pilkou špalík dřeva nebo zašroubovat vrut? V ten moment jako by se ve vás rozsvítila žárovka, viďte?

My v JCMM jsme hluboce přesvědčení o tom, že v moderním školství je takové „rozsvěcení žárovek v dětech“ obrovsky důležité pro vzdělání příštích generací. Důležitější než pusté memorování velkých kvant informací.

Příklady dobré praxe v technickém vzdělávání přinášíme prostřednictvím mezinárodního přeshraničního projektu EduSTEM k pedagogům mateřských a základních škol, a to nejen k těm českým, ale také rakouským. Cílem projektu je předat zapojeným školám jednak metodickou podporu vzdělávání, ale i reálné vybavení školních dílen, ve kterých si děti mohou vyzkoušet, jak dávat věcem kolem sebe tvar.

Inovativní nápady, nové pohledy a přístupy, inspirativní řečníci – to všechno přinese Mezinárodní odborná konference EduSTEM s podtitulem Tvořím, tedy jsem, která je jedním z vrcholů tříletého projektu. Bude se konat 27. května od 13 do 17 hodin a bude vysílaná online – jednak kvůli tomu, že je určena českému i rakouskému publiku, a jednak kvůli aktuálním antikoronavirovým opatřením.

Na konferenci vystoupí tři hlavní řečníci. Jaderný fyzik, profesor Jan Rak přednese příspěvek s názvem Nechme děti tvořit vlastní svět. „Odvaha opustit komfortní zónu poznaných jistot a svoboda poznání jsou základní atributy moderního vzdělávacího systému,“ je jednou z hlavních premis úvodní přednášky.

„Dítě poznává svět všemi smysly. Očima, ušima, ústy, nosem, rukama atd. A právě na základě skutečných zkušeností se všemi smysly jsou v raných vzdělávacích a učebních procesech prezentovány modely, obrázky a symboly,“ říká druhá řečnice, Gabriele Bäck z Církevní pedagogické vysoké školy Wien/Krems.

Prezident asociace daltonských škol a současně ředitel brněnské ZŠ a MŠ Chalabalova Vladimír Moškvan ve své vizi nastíní, jak by měly vypadat a co by měly svým žákům poskytovat Školy pro budoucnost.

Konference bude tlumočena do českého/německého jazyka. Kompletní program konference najdete zde.

Na konferenci je nutné se předem zaregistrovat prostřednictvím registračního formuláře, který najdete zde.